۷ سوالی که طراح‌ها باید قبل از همکاری با یه بلاگر بپرسن

در این مجموعه درباره‌ی (( چگونگی همکاری با بلاگر )) صحبت می‌کنیم.

مشکل اینه که خیلی وقت‌ها، چون با بلاگرهای سَبک فردی سروکار داریم، تمایل به ارتباط در سطح فردی داریم.  علاقه ما به فرد پشت وبلاگ، می‌تونه تأثیر زیادی تو انتخاب نهایی داشته باشه.

با این حال که، احساس وجود ارتباط با وبلاگ و بلاگر  بسیار مهمه، ولی نمی‌تونه تنها چیزی باشه که تصمیم خودتون رو بر اساس اون قرار می‌دید.

چند سوال مهم وجود داره که باید قبل از همکاری با یه بلاگر به اونها پاسخ بدید (و یه وقتایی از بلاگر بپرسی).

آیا برند شما با سبک فردی بلاگر مطابقت داره؟

ممکنه ساده به نظر برسه، منظورم اینه که تشخیص تناسب مناسب چقدر سخته؟ بعضی از شما ممکنه از اون اطلاعی نداشته باشین، اما خیلی ازبلاگرها اگر ببینن که محصول شما منعکس کننده سلیقه شخصی اونها نیست، پاسخی نمی‌دن یا رد می‌کنن. خیلیا می‌گن چیزی رو که خودشون نخرن تبلیغ نمی‌کنن.

اما استایل فردی که فقط در مورد استایل نیست.  در مورد سطح قیمت، عادت های خرید، ترجیح‌های برند و موارد دیگم هست.

فرض کنین برند شما مربوط به لباس‌های اخلاقی و محلیه و بلاگری که شما باشی به مغازه‌ها علاقه‌مندین و بیشتر برندهای خیابانی می‌پوشی. اگرچه نحوه لباس پوشیدن اون ممکنه با برند شما مطابقت داشته باشه،  اما احتمالاً این تناسب مناسب نیست و به نظردرست نمی رسه.

اما بسیاری از بلاگرها دوست دارن لیبل‌های مستقلی رو به ترکیب اضافه کنن. بنابراین قبل از ادامه کار، مطمئن بشیدکه بلاگر شما این کار را انجام می ده.

بلاگر کجاست؟

سوال واضحیه، اما زمانی که شما شروع به فکر کردن در مورد برنامه بازاریابی خودتون می کنین پیچیده تر می شه.

بیا از فروشگاه خودتون شروع کنیم. آیاشما فروشگاه حضوری داری؟یا فروشگاه آنلاین ؟یا هر دو؟ با عمده فروشی هم کار می‌کنی؟

این نکته بسیار حائز اهمیته که تصمیم بگیری چه فروشگاهی رومی‌خوای تبلیغ کنی.

البته اگر فقط فروشگاه حضوری داری، بهترین گزینه شما، همکاری با  بلاگر محلیه. وقتی می‌خواستم درباره مکان‌های عالی برای خرید در آمستردام بیشتر بدونم، توصیه های بلاگرهای محلی رو جستجو کردم. و حدس من اینه که هیچ کس دوست نداره هنگام انجام چنین تحقیقی سخت کار کنه.

اگر  فروشگاه آنلاین داری،  موضوع جالب تر می‌شه. بلاگر مستقر در خارج از کشور ممکنه شما رو به روی یه پایگاه مشتری کاملاً جدید باز کنه و قطعاً گزینه ای برای امتحان کردنه.

 

آیا بودجه شما می تونه اون رو مدیریت کنه؟

برو که برگردیم سمت پول. کار کردن با بلاگر خیلی محبوب احتمالاً بخش بزرگی از بودجه بازاریابی و روابط عمومی شما رو می گیره. برای یه برند در مقیاس کوچک، یه فصل استراتژی بازاریابی غلط ممکنه خیلی مضر باشه. پس اگر اولین باریه که با کسی همکاری می کنی،تمام وقت و پولت رو روی یه چیز سرمایه گذاری نکن. کم کم شروع کن، متمرکز باش. لازم نیست فقط با یه بلاگر کار کنی. می تونی چندین وبلاگ کوچکتر را پیدا کنی که نتایج مشابهی رو با هزینه کمتر و با مخاطب‌های متمرکزتر و متعهدتر می ده.

 

محتوای تبلیغاتی چطوری در دستور کار وبلاگ قرار می گیره؟

تو خیلی از مورد‌ها، یه کیت رسانه ای از بلاگر با اطلاعات و تعداد دنبال کنندگان در رسانه های اجتماعی مختلف دریافت می کنی. اما این به این معنا نیست که فرآیند تحقیق شما در مورد وبلاگ در اینجا به پایان می‌رسه. بعضی از مهم ترین چیزها در مورد وبلاگ رو باید خودت متوجه بشی. روشی که وبلاگ نویس محتوای پولی را تبلیغ می‌کنه یکی از این ویژگی هاست.

افراد بسیار زیادی اعلامیه های مطبوعاتی رو با برخی از تصاویر عمومی در پست کپی پیست می‌کنن.

مخاطب‌ها یاد گرفتن که چنین چیزهایی رو به راحتی تشخیص بدن. همچنین، این نوع محتوا به اندازه کافی جالب یا جذاب نیست. بلاگری، باید خلاقانه تر از این حرفا باشه. و محتوای تبلیغ شده باید به اندازه پست‌های «معمولی» ارگانیک به نظر برسه. یا باید چیزی  که هیجان انگیز باشه و علاقه ایجاد کنه.

اگر می‌بینی که روش تبلیغ محتوا توسط بلاگر به اندازه کافی جالب نیست، چیز جدیدی رو شروع کن. یا سعی کنین که با هم ارتباط برقرار کنین و روی یه داستان هیجان انگیز کار کنین. همکاری، به معنای واقعی کلمه، بهترین نتیجه رو داره.

افشای یه موضوع در اینجا ضروریه. به عنوان یه مخاطب، می خوای بدونی که کدوم محتوا تبلیغ شده است،  پس منصفانه است که بقیه  هم در مورد اون بدونن. بلاگرهای مد کادوهای زیادی می‌گیرن که فقط یه لباس کادویی ممکنه اونطوری نامیده نشه، اگرچه خیلیا این کار رو انجام می‌دن. اما اگه با هم روی یه پست کار می‌کنین، کار درست اینه که مطمئن شید مخاطب از همکاری شما باخبره.

 

اونها چطوری با برند‌های دیگه همکاری می کنن و اون برند‌ها کدومان؟

ادامه سوال قبلی اینه که، بلاگر، چطوری با برندهای دیگه کار می کن. پس بلاگر هنگام کار با برندها خلاقیت به خرج می ده، اما شما شروع به مشاهده شباهت های بین همکاری ها می‌کنین؟ آیا تفاوتی در نحوه پاسخ مخاطب‌ها به پست های تبلیغ شده در مقایسه با  پست های معمولی وجود داره؟

آیا بلاگر بیش از حد تهاجمیه و اون رو بیش از حد شبیه تبلیغات می‌کنه؟ خیلی از بلاگرها سعی می‌کنن از این امر اجتناب کنن، اما هنوز هم اتفاق می‌افته.

همچنین، مطمئن بشید که بلاگر تعادل سالمی بین پست های تبلیغاتی و غیر اون داشته باشه. بعضی از وبلاگ‌ها وجود دارن که خوندنش مثل یه آگهی تجاری بی‌پایانه ، و حتی اگر مخاطبای زیادی هم داشته باشه، همکاری با اونها برای برند شما مفید نیست.

آیا به نظر می رسه بلاگر فقط مارک‌های منتخب را تبلیغ می کنه و شما مشارکت خوبی داری؟ یا تقریباً هر پیشنهادی رو که دریافت می‌کنه رو قبول می‌کنه و هیچ ثباتی در همکاریهاش وجود نداره؟ اینها همه چیزهاییه که باید در نظر گرفته بشه.

بهینه ترین وبلاگ‌ها برای همکاری دارای ترکیبی سالم از پست های تبلیغاتی و محتوای شخصی‌ان. اونها داستان هایی رو تعریف می کنن که جالبن و واقعاً برند رو به روشی منحصر به فرد برجسته می‌کنن. اونا در مورد همکاری هایی که روشون کار می‌کنن به مخاطبانشون می‌گن. و مهمتر از همه، پاسخ مخاطبها به محتوای تبلیغ شده اونها مثبته.

 

آیا مخاطب معمولی با مشخصات مشتری شما مطابقت داره؟

وقت اینه که استالکر بازی کنیم. نظرات وبلاگ رو بخونین و پروفایل شخصی مخاطبین رو بررسی کنین. به اینستاگرام و فیسبوک برید، ببینین چه کسی بلاگر رو لایک و فالو می‌کنه. بعضی از پروفایل‌ها رو بررسی کنین. اگه امکانش هست سن، سرگرمی ها و…اونها را ببینین. این حداقل کمی سرنخ در مورد اینکه چه کسی وبلاگ رو می‌خونه و اینکه آیا ارتباطی با مشتریان فعلی شما وجود داره به شما می‌ده. من مطمئنم که تعداد زیادی فالوور بی ربط وجود داره و این اشکالی نداره. اما اگر به عنوان مثال می بینی که ۶۰ درصد مخاطبای وبلاگ نوجوانن و شما جواهرات گران قیمتی می‌فروشین، احتمالاً به هم نمی‌خورن.

بعضی از برندها وظیفه خودشون رو بر عهده میگیرن که با وبلاگ ها برای معرفی اون برند برای مخاطبان جوانتر  کار کنن. کاری که اونا انجام می‌دن پرورش مشتریای بالقوه آینده است. اما موضوع اینه که شما برند بزرگی نیستید و احتمالاً بودجه لازم برای آموزش یه مشتری بالقوه جوان‌تر مثل بعضی از برندهای لوکس رو حداقل در حال حاضر ندارین.

 

مخاطبا چقدر درگیرن؟

 

من این پست رو با مهمترین سوالا تموم می کنم  – مخاطبا چقدر درگیرن؟ ممکنه اعداد دروغ بگن، اما نظرها و اشتراک‌گذاری‌ها معمولاً دروغ نمی‌گن.

بلاگری که می خواید با اونها کار کنین باید مخاطبو  درگیر کنن.

من یه راز کوچکو به شما می گم، خیلی از کسایی که نظر میدن در پست های وبلاگ، بلاگرهای دیگن – که دنبال تبلیغ وبلاگ خودشونن. این لزوما چیز بدی نیست، چون اونام  مشتریای بالقوه اند و خرید می کنن!

نظراتو مرور کنین. تو هر پست چنتا نظر می بینی؟ چقدر با محتوا درگیرن؟ آیا مخاطب‌ها در مورد محتوای پست بحث می کنن؟

بعضی از مخاطب‌ها همیشه نکته ای رو در نظر دادن نمی بینن، بنابراین چند راه دیگه وجود داره تا ببینین آیا محتوا پاسخ خوبی دریافت می کنه یا خیر.

پیشنهاد می‌کنم نه تنها به نظرات نگاه کنین، بلکه تعداد اشتراک گذاری ها روهم بررسی کنین. به پروفایل پینترست  و اینستاگرام وبلاگ نویس برید،  و ببینین چند نفر در اونجا پاسخ می دن (درپینترست به رپین‌ها نگاه کنین، در اینستاگرام به نظرات).

ببینین آیا تعداد رپین ها/لایک ها/کامنت ها نسبت به تعداد فالوورها منطقیه یا خیر. پلتفرم‌های وبلاگ در شکل اصلی خود چندین سال پیش محبوب بودن، امابعضی از  اونها محبوبیتشون رو به سایر رسانه‌های اجتماعی فوری‌تر دادن. بعضی وقتا ارزش اون رو داره که فقط همین گزینه رو در نظر بگیری – همکاری در اینستاگرام یا پینترست یا اسنپ چت.

پس الان که سؤالای درستی پرسیدین، می‌تونین  روی بلاگری تمرکز کنین که واقعاً مناسبن. دفعه بعد در مورد نحوه برخورد و کار با بلاگرها صحبت می‌کنیم.

برای دیدن مقاله‌های دیگه‌ی ما از لینک زیر استفاده کنید:
https://fashionversedm.com/

این پست قسمت ۳ از یه سری ۴ قسمتیه. اطلاعات مفید بیشتری در مورد ارتباط با وبلاگ نویسان مد در اینجا دریافت کنید:

قسمت ۱ – آنچه طراحان باید درباره کار با بلاگرها بدانند

قسمت ۲ – همکاری با وبلاگ نویسان: راهنمایی برای یافتن راه خود از طریق بلاگسفر

قسمت ۴ – همکاری طراح و بلاگر: هر آنچه که باید بدانید

علیرضا امیری فلاحمشاهده نوشته ها

Avatar for علیرضا امیری فلاح

یک علاقمند دیجیتال مارکتینگ، محتوا و زندگی به سبک دیجیتال! یادتون باشه مطالب دی‌ام‌ورس رو توی شبکه‌های مختلف دنبال کنید :‌)

نظر شما چی بود؟ بیاین گپ بزنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *