نکات تحقیقات بازاریابی قبل از راه اندازی برای طراحان نوپا

شاید شما همه چیز رو سر جای خودش دارین و آماده رسیدن به رویاهای تجارت مدتون باشین.

شما جدول زمانی، فرآیند تولید، طرح ها، مواد، نیروی انسانی خودتون رو دوبار بررسی کردین. اما قبل از اینکه شانش خودتون رو امتحان کنین، دقت در حوزه تحقیقات بازار یه مرحله مهم (و اغلب نادیده گرفته شده) در فرآیند کسب و کار کوچکه.

مصرف کنندگان ایده آل شما حرف‌ها و نظراتی دارن که عادات خرید و تصمیمات روزانه اونها رو هدایت می‌‌کنه. بدون استفاده از طرز فکر اونها، شما اساساً نیروی محرک موفقیت بالقوه برند خودتون رو بی اعتبار می‌کنین.

تحقیقات بازاریابی به شما اساسی برای شناسایی مصرف کنندگان برترتون می‌ده. همچنین به شناسایی اونچه که مصرف کنندگان می‌خوان کمک می‌کنه و اینکه چطوری می‌تونین راه حلی برای مشکلات اونها ارائه بدین.

ما به شما دروغ نمی‌گیم، این یه وجه خیلی جذاب از تجارت مد نیست. اما داده‌هایی که از بازار هدف خودتون استخراج می‌کنین، تصمیمات شما رو مشخص و به بخش‌های هیجان‌انگیزتر راه‌اندازی کسب‌وکار مد روز کمک می‌کنه.

پس، چطوری فرآیند تحقیقات بازاریابی رو شروع می‌کنین؟

این احتمال وجود داره که شما بیشتر وقت خودتون رو صرف جمع آوری تحقیقات اولیه کنین. این تحقیقاتی است که مستقیماً از مشتریان بالقوه شما میاد. یه تصور غلط رایج اینه که این نوع تحقیق کردن، وقت گیره و در نهایت قراره یه گوشه رو میز اداریتیون خاک بخوره.

خوب، شما خوش شانسین، چون واقعاً برای انجام گروه های متمرکز یا تجزیه و تحلیل داده ها، نیازی به پرداخت هزاران دلار برای یه شرکت خارجی ندارین. چند راه ساده و موثر وجود دارده که می‌تونین افکار مخاطبان خودتون رو جمع آوری کنین و اون افکار رو به استراتژی های تجاری موثر تبدیل کنین، صرف نظر از اینکه کسب و کار شما در چه مرحله ای است.

از وب سایت های روزمره استفاده کنین

این رو به عنوان یه برگه مجوز برای صرف یه روز از قبل مشخص برای مرور وب سایت های محتوای تولید شده توسط کاربر مانند کورا (Quora) و  ردیت (Reddit) در نظر بگیرین. شما که خودتون رو به عنوان “صفحه اول اینترنت” معرفی می‌کنین، می‌تونین با صرف زمانی مفید برای مرور این سایت ها، کنترل خوبی بر نبض صنعت خودتون داشته باشین.

کورا منحصر به فرده چون یه پلتفرم اجتماعی که در یه وب سایت پرسش و پاسخ خلاصه شده است. این به کاربران اجازه می ده که سوالاتشون رو ارسال کنن و کاربران تایید شده پاسخ رو ارسال کنن.

پروفایل خودتون رو تنظیم و برچسب های مربوط به کسب و کار مدتون رو ذخیره کنین. وقتی که یه سوال جدید در منطقه مورد علاقه شما پست شده باشه، اعلان دریافت می‌کنین. از این اطلاعات برای کشف اینکه کاربران به دنبال چه چیزی هستن ودغدغه اونها چیه استفاده کنین.

ردیت، یکی از وب سایت های پرترافیک در ایالات متحده‌س، همچنین بر اساس محتوای ارسال شده توسط کاربره. برنامه را دانلود کنین و عادت به خواندن از طریق  سابریت‌هایی (subreddit)کنین که مربوط به صنعت یا جایگاه شما هستن. با توجه به اونچه که توده‌ها دربارش صحبت می‌کنن، می‌تونین بینش‌ها و روندهای ارزشمند مصرف‌کننده رو جمع‌آوری کنین.

رسانه های اجتماعی همچنان قدرتمندن

مطمئنا، همه ما ممکنه کمی از الگوریتم اینستاگرام و تبلیغات فیس بوک سرخورده باشیم، اما قدرت رسانه های اجتماعی هنوز هم نیرویی که باید روی اون حساب کرد. اگر از قبل در رسانه های اجتماعی کمی دنبال کننده دارین، با یه پیام شخصی و یک یا دو سوال در مورد اینکه چرا اونها شما را دنبال می‌کنن و امیدوارند از برند شما چه چیزی ببینن، با فالوورهاتون ارتباط برقرار کنین.

همه دوست دارن در رسانه های اجتماعی تایید بشن. به مخاطبانتون اجازه بدین بدونن که شما پشت عکس‌ها یه انسان زیبایین. به نظرات پاسخ بدین و با مخاطبانتون تعامل داشته باشین. گروه های فیس بوک مکان عالی دیگری برای پرسیدن سوال و جمع آوری بینش مصرف کننده‌ان.

چند گروه فیس بوک رو پیدا کنین که مربوط به جایگاه شمان و شروع به بررسی پست ها و نظرات برای جمع آوری اطلاعات مرتبط کنین.

نظرسنجی های ایمیلی با مشوق ها

اگرچه، این ممکنه بیشتر تاکتیکی برای برندهای در حال بلوغ باشه، این یکی رو دم دستتون نگه‌ دارین تا بعداً درمسیرتون ازش استفاده کنین. به احتمال زیاد، افرادی که هسته اصلی برند شما رو ایجاد می‌کنن، اولین کسایی باشن که برای هشدارهای ایمیلی درباره راه اندازی شرکت شما ثبت نام می کنن.

یه ایمیل خوش آمدگویی خودکار، اما شخصی برای اون دسته از مشتریان ارسال و از آنها برای حمایت از برند تشکر کنین و گزینه ای برای شرکت در یه نظرسنجی کوتاه اضافه کنین. اگر اونها رو انتخاب کردن، به اونها یه کد تخفیف یا یه انگیزه دیگه به عنوان تشکر از وقتشون جایزه بدید.

یه نظرسنجی کوتاه Typeform یا Survey Monkey ایجاد کنین که سوالات اساسی مثل اینکه چرا اونها به برند علاقه دارن،چه چیز‌هایی باعث می‌شه که در مورد طرح‌ها صحبت کنن‎، احتمال خرید آنها در قیمت فروش  چقدره و سایر سوالات مشابه را بپرسه.

رقبای خودتون رو بررسی کنین

هیچ چیزی در آیین نامه وجود نداره که بگه شما نمی تونین نگاهی به اونچه که رقیبتون انجام می‌ده بیندازین. از کاری که رقبای شما انجام می‌دن یادداشت های ذهنی (یا عینی) داشته باشین. پیام‌های بازاریابی اصلی اونها، کسایی که در رسانه‌های اجتماعی جذب می‌کنن، تصاویرشون، طرح‌های راه اندازی شده، و همه چیزهای بین‌المللی را شناسایی کنین.

در حالی که ممکنه شما مخاطبان عینی رو به اشتراک نگذارین، شباهت‌هایی وجود خواهد داشت. اگر برای اونها کارسازه، ممکنه استراتژی خوبی برای اتخاذ اون در آینده باشه.

شما با داده‌های تحقیقات بازاریابی چه کاری باید انجام بدید

پس حالا که تمام این داده‌های مصرف‌کننده در سرتون وجود داره، زمانش رسیده که اونها را جمع آوری کنین و از اون معنی و مفهومی پیدا کنین.

اول از همه، تمام این اطلاعاتی که جمع آوری کردین به شما این امکان رو میده که مشتری هدفتون رو شناسایی کنین. به عنوان یه طراح، می‌دونین که نمی‌تونین همه چیز برای همه باشین. شما یه مصرف کننده هدف در ذهن دارین، مطمئن شید شخصی که در ذهن شماست همون کسی است که واقعاً به محصول شما علاقه‌مند می‌شه.

در مرحله بعد، از اطلاعات جدیدتون برای ایجاد تبلیغات بازاریابی بهتر استفاده کنین. مخصوصا در مراحل ابتدایی برندسازی، مهمه که بازاریابی رو درست به هدف بزنین . این داده ها دنیای کاملی از امکانات رو برای شما باز می کنه.

و در نهایت، از تحقیقات بازاریابی خودتون برای کشف روزنه‌هایی در پیشنهادات فعلی یا بازار فعلی خودتون استفاده کنین. اگر بتونین نیازی رو برای مخاطبان هدفتون برطرف کنین، شروعی دو چندان خواهین داشت.

فرآیند تحقیقات بازاریابی نباید خشک و خسته کننده باشه. این واقعاً یه شکل هنری است که وقتی به درستی اجرا شه، درهای زیادی رو به روی شما و برند جدید مد شما باز می‌کنه.

برای خوندن مقاله‌های دیگه‌ی ما، از لینک زیر استفاده کنید:
https://fashionversedm.com/

علیرضا امیری فلاحمشاهده نوشته ها

Avatar for علیرضا امیری فلاح

یک علاقمند دیجیتال مارکتینگ، محتوا و زندگی به سبک دیجیتال! یادتون باشه مطالب دی‌ام‌ورس رو توی شبکه‌های مختلف دنبال کنید :‌)

نظر شما چی بود؟ بیاین گپ بزنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *