چک لیست فروش محصولات مد برای بازاریابی و فروش برند شما (چک لیست کامل)

وقتشه خیلی قبل‌تر از اینکه استارتاپ مدتون رو راه بندازین، برید به استراتژی‌های بازاریابی‌تون فکر کنین و یک چک لیست فروش محصولات مد برای خودتون آماده کنید. در این صورت یه جامعه‌ی مشتاق دارین که شما رو می‌شنون و بهتون رونق می‌دن.

بازاریابی، قبل از ارائه‌ی محصول به شکل‌های مختلفی انجام می‌شه، اما اون شکلی که خیلی مهمه و سطح بالاس، ساده‌ست: بیاین از برندتون یه آگاهی بدین و مردم رو مشتاق کنید‌ در این صورت وقتی برند مدتون رو ارائه می‌دید خیلی زود کارِتون می‌گیره. اگه هم از قبل یه لیست انتظار داشته باشید، همین که محصولتون رو ارائه دادین بازخورد فوق العاده‌ای می گیرین. دیگه اینکه می تونین شبکه های اجتماعی و جامعه تون رو بزرگ کنید، می‌تونین خبرنامه ایمیلی و وبلاگ داشته باشید و خیییییلی چیزای دیگه! خب، چطور بدونید قبل از بازاریابی و فروش، تلاشتون رو چه چیزایی متمرکز باشه؟

اینجا چک لیست لازم کارهایی که از قبل باید انجام بدیم و داریم که بهتون کمک می‌کنه بزنید به هدف!

۱)گوگل آنالیتیکس‌تون رو تنظیم کنید

تنظیم کردن همه‌ی ابزارها می‌تونه یکی از سختترین کارهایی باشه که باید انجام بدین، ولی خیییلی مهمه قبل از اینکه مشتریاتون رو به سایت بفرستید مطمئن شید که همه چیز رو به درستی تنظیم کردین.

گوگل آنالیتیکس بهتون کمک می‌کنه بفهمین کی و کِی از سایت شما بازدید کرده و داره چیکار می‌کنه.
اگه از یه پلتفرم تجارت الکترونیک تو Shopify یا Squarespace استفاده می‌کنید، بعد از راه‌اندازی حساب کاربری دیگه اضافه کردن گوگل آنالیتیکس به صفحه تون فقط با یه کپی و جای گذاری ساده‌س.
یه کم وقت بذارین تا با داشبورد گوگل آنالیتیکس آشنا شین تا بدونین اصلاً دنبال چی هستین.

۲) تو شبکه‌های اجتماعی، حساب خودتون رو بسازین

البته که داشتن یه حساب، یکی از اولین راه‌ها برای اینه که جامعه‌ی خودتون رو قبل از عرضه (هرچی که دارین) بسازین. توصیه ما اینه که تو همه‌ی شبکه‌های اجتماعی مطرح، حساب بسازید (و از یه نام کاربری ثابت استفاده کنید) حتی اگه تو شروع کار نمی‌خواین رو همشون تمرکز کنید باز هم فعالیت در شبکه های اجتماعی را در چک لیست فروش محصولات مد خود قرار دهید.

برای یه استارتاپ مد، احتمالاً واسه شروع می‌خواین وقت و منابع‌تون رو برای اینستاگرام و فیسبوک و پینترست بذارین. این شبکه‌ها به عنوان پلتفرم‌های متمرکز بر تصویر و جامعه‌محور یه فرصت عالی برای شما هستن که طراحی‌هاتون رو نشون بدین و تعامل و زیاد کنید.
با هویت برندتون پروفایل‌تون رو سفارشی کنید، با چیزایی مثل عکس‌های پروفایل، لوگوها، تصاویر جلد و رنگ‌های برند و… .
چندتا از محتواهای اولیه‌تون، پستایی باشه که به معرفی بپردازه. مثلاً می‌تونه شامل پیش نمایش، تصاویر پشت صحنه، نوشته‌هایی از مؤسس و لینکایی به وبلاگتون باشه.

۳) صفحه فرود خودتون رو قرار بدید

قبل از اینکه طرح‌هاتون رو معرفی کنید، یه صفحه فرود ایجاد کنین که بازدید کننده‌ها بتونن یه نگاه اجمالی به برندتون داشته باشن.
وقتی صحبت از تصویر سازی و یه نمونه میشه سختش نکنید ولی در عین حال روشن کنین که استارتاپ مد شما چیه.

ایمیل و (پیامک و اینا) هم داشته باشید که مردم بتونن در جریان بروز رسانی‌هایی که می کنید باشن.
و مشخص کنین که می‌خواین دنبال کننده‌هاتون در جریان چه مدل بروز رسانیایی باشن. می‌تونین با چیزایی مثل پیش فروش و فهرست انتظار و یا ساعت شمارش معکوس تو صفحه فرودتون خلاقیت داشته باشین. مدل تبلیغات متفاوتی رو امتحان کنین و نترسین اینجوری می‌فهمین بازید کننده‌ها به کدوم مدل بهتر جواب می‌دن.

۴) پلتفرم ایمیل‌تون رو راه بندازین

اگه می‌خواین ایمیلا رو تو صفحه فرودتون جمع کنین به پلتفرم ایمیل نیاز دارین! یه پلتفرم ایمیل مثل Mailchimp یا Klaviyo این قابلیت مهم و داره تا بتونید ایمیلای بازدیدکننده‌ها رو دریافت کنین و بتونید براشون ایمیل قطره‌ای و خبرنامه بفرستین.
پس بهتره  گزینه ی ایمیل رو به چک لیست فروش محصولات مد خودتون اضافه کنید و برای بازدید کننده‌هاتون قبل از اینکه بخواین معرفی داشته باشین، ایمیل بزنید و خوش آمدگویی گرمی از طرف خودتون و مؤسس داشته باشین و برندتون و معرفی کنید.

۵) برای بازاریابی مطبوعاتی خودتون و آماده کنین

چه با آژانس‌های روابط عمومی کار می‌کنید یا چه خودتون این کارو انجام می‌دین در چک لیست فروش محصولات مد به یه کیت ساده که شامل تصاویر باشه و شما و برندتون رو خیلی خفن معرفی کنه نیاز دارین.
این توضیحات باید با متریال‌های دیگه‌ی بازاریابی‌تون مطابقت داشته باشه. با نوشتن همزمان پروفایل تو شبکه‌های اجتماعی و توضیحات سئوی وب سایت، با یه تیر دو نشون بزنین. برای هر دو مورد قسمت کپی رو تنظیم کنید، ولی با نوشتنشون کنار هم می تونید خیالتون راحت شه که تو یه راستا قرار دارن.

۶) برای تبلیغات آماده شین

یادتون نره که حساب‌های تبلیغاتی‌تون و تنظیم کنین، چیزایی مثل برچسپ‌ها (تگ) می‌تونه بهتون کمک کنه بازدید‌کننده‌هاتون و بعد دوباره به دست بیارین. حتی اگه هنوز برای تبلیغات آماده نیستین این برچسب‌ها تو دراز مدت خیلی بدردتون می‌خوره.

مثلاً Facebook’s pixel رو بعد از اینکه نصب کردین بهتون میگه که کیا از صفحه تون دیدن کردن، با این اطلاعات می‌تونید اطلاعت بیشتری از مخاطبین‌تون به دست بیارین، مثل محل زندگی و سن و چیزای دیگه. ولی این همش نیست, فیسبوک پیکسل با توجه به بازدید کننده‌هایی که تو سی روز گذشته داشتین براتون کسی و پیدا می‌کنه که مشتری‌تون شه و براتون سفارش سازی مخاطب انجام می‌ده، یا شبیه بازدید کننده‌هاتون تو سی روز گذشته، براتون مخاطب هدفمند میاره که هر دوتای اینا مخاطبای هدفمند فوق العاده‌ای برای تبلیغات هستن.

چک لیست فروش محصولات مد برای بازاریابی و فروش برند شما (چک لیست کامل)
چک لیست فروش محصولات مد برای بازاریابی و فروش برند شما (چک لیست کامل)

۷) شروع کنید به صحبت کردن با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر مارکتینگ یه بازی طولانیه پس هرچه زودتر با اینفلوئنسر‌ها در رابطه باشید، چون یه راه عالیه که وقتی بیزنس فشن‌تون رو معرفی می‌کنید توسط اینفلوئنسرها سر و صدا کنه. اگه آمادگی اینو دارین که محصولاتتون رو ارسال کنید ( یا میخواین که اینفلوئنسرها نمونه‌های اولیه رو بررسی کنن) کاری کنید که مشتاق و علاقمند به برندتون شن.

۸) تقویم محتوای معرفی‌تون رو بسازین

موقع عرضه، همه چی درهم و برهمه. بر اساس چک لیست فروش محصولات مد خود یه تقویم محتوا تنظیم کنید تا بگه کِی و چی قراره منتشر بشه و آماده باشین. اینم بدونید که به چه سرمایه و نمونه‌هایی نیاز دارین.
چیزایی مثل ایمیل، پست های اجتماعی، محتواهایی واسه وبلاگ و وبسایت و اینفلوئنسرها و هرچیز دیگه‌ای که میخواین به برنامه‌ای که برای بازاریابی تون دارین اضافه کنید.
اگه می‌تونین محتواهاتون و از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی برنامه ریزی کنین، این یه راه عالی واسه اینه که یادتون نره اطلاعیه یا تبلیغات و منتشر کنید. فقط اینکه در صورتی که خواستید برنامه ریخته شده رو تغییر بدین یادتون باشه که برنامه ریزی انجام شده.
دیگه چه چیزایی تو چک لیست شما هست؟ ما روهم باخبر کنید تا بدونیم چه چیزایی لازمه اضافه کنیم.

برای دیدن مقاله‌های دیگه‌ی ما از لینک زیر استفاده کنید:
https://fashionversedm.com/

علیرضا امیری فلاحمشاهده نوشته ها

Avatar for علیرضا امیری فلاح

یک علاقمند دیجیتال مارکتینگ، محتوا و زندگی به سبک دیجیتال! یادتون باشه مطالب دی‌ام‌ورس رو توی شبکه‌های مختلف دنبال کنید :‌)

نظر شما چی بود؟ بیاین گپ بزنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *